Lørdag den 17. januar åbner det spændende "Frit G1 Marked" dørene i Living Heart Sanctuary ved kl. 13:00. Her kan både nye og erfarne "Junister" handle med hinanden ved hjælp af den innovative frie valuta June (G1). Markedet byder på et bredt udvalg af varer inden for fødevarer, håndværk og loppemarkedsting.
G1 (June) er en unik, international frie valuta, der er decentraliseret og gældsfri – skabt af mennesker for mennesker. Under markedet vil der være information om valutaen og mulighed for at stille spørgsmål. Har du endnu ikke oprettet en Cesium konto, anbefales det at gøre dette på forhånd for at kunne deltage i handlen. Alle nye kontoejere modtager 50 June ved markedets start.
Har du lyst til at sætte en bod op, eller tilbyder du madvarer, opfordres du til at tilmelde dig via g1-dk@pm.me. Markedet afsluttes kl. 17:00.
Efter markedsoplevelsen kan du fortsætte til Tullebølle Kirke kl. 15:00 for at nyde en storslået nytårskoncert. Koncerten byder på gratis adgang og præsenterer en fantastisk oplevelse med nogle af verdens førende musikere som Rupprecht Drees på trompet og Patricia Van Duuren på orgel.
Rupprecht Drees er anerkendt som en af verdens mest fremtrædende trompetister og er solotrompetist ved Weimar Staatskapelle samt en hyppig gæstesolist ved kendte symfoniorkestre og festivaler. Patricia Van Duuren, der har en imponerende karriere som organist og akkompagnatør, vil sammen med Drees fremføre værker fra tysk, engelsk og italiensk barokmusik.
Med disse arrangementer byder Tranekær på en rig og varieret weekend fuld af kulturelle og unikke oplevelser for alle aldre. Markér din kalender, og gå ikke glip af denne weekend, som lover både musikalsk fornøjelse og spændende nye handelsmuligheder.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.