Botoften 47, Botofte i Tranekær er solgt for 1.575.000 - se køberen og 4 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Tranekær og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Tranekær følger boligmarkedet i og omkring Tranekær. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Botoften 47, Botofte solgt for 1.575.000 kr.

Boligen overtages af Trine Aulkjær Køllner og Morten Axelsen den 20. april. Køberen har betalt 1.575.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.441 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 640.000 og boligen er derfor handlet til 146% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 102 kvm. og er opført i 1976. Grunden er på 1.324 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Langeland

Botoften 75, Botofte solgt for 1.075.000 kr.

Boligen overtages af Ulrik Ranum Nielsen og Louise Kvist den 21. april. Køberen har betalt 1.075.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.647 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 540.000 og boligen er derfor handlet til 99% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 85 kvm. og er opført i 1979. Grunden er på 1.354 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Langeland

Ahornvej 10, Tullebølle solgt for 1.000.000 kr.

Boligen overtages af Kirstine Helstrup Wæverstrøm og David Helstrup Wæverstrøm den 30. marts. Køberen har betalt 1.000.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.042 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 4% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 142 kvm. og er opført i 1980. Grunden er på 1.233 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Langeland

Fredensvej 3, Lohals solgt for 765.000 kr.

Boligen overtages af Allison Marie Brixtofte den 21. april. Køberen har betalt 765.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.887 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 410.000 og boligen er derfor handlet til 87% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 97 kvm. og er opført i 1899. Grunden er på 389 kvm.

Boligen er solgt af Lokalbolig Svendborg

Pilestræde 8, Svalebølle solgt for 575.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 575.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 5.637 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 430.000 og boligen er derfor handlet til 34% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 102 kvm. og er opført i 1877. Grunden er på 1.774 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Svendborg

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk